Elserw

Zakład Usług Technicznych
Miron Kołodziejski i Janusz Pastuszka

Zasilacz do dejonizatora TZWN-07

Zasilacz TZWN-07

1. Dane znamionowe:

Napięcie zasilające230V 50Hz
Moc pobieranaok. 12 W
Prąd zwarcia> 1 mA
Temperatura otoczeniaod 273 do 333 K
Wilgotność pracyod 0 do 80 %
Amplituda napięcia wyjściowego przy obciążeniu elektrodą JO-96/1800 i kablem 1500 mm 7 kV
Położenie pracydowolne
Wymiary240x135x125 mm
Masa1350 g

2. Opis techniczny zasilacza

2.1. Przeznaczenie

Urządzenie przeznaczone jest do zasilania elektrody dejonizującej JO-96 i stanowi z nią kompletny dejonizator umożliwiający neutralizację ładunków elektrostatycznych. Charakteryzuje się duża skutecznością pracy. Prąd wyjściowy jest ograniczony poniżej 1 mA, aby zapewnić bezpieczeństwo obsługi. Zasilacz przystosowany jest do pracy ciągłej.

2.2. Budowa

Zasilacz zbudowany jest jako tranzystorowa przetwornica jednotaktowa. Zasilana obniżonym napięciem i posiada odizolowaną cewkę generacyjną od wyjściowej wysokiego napięcia. Częstotliwość pracy wynosi około 1,2 kHz.

2.3. Wskazówki montażowe

Urządzenie zasilane jest z sieci o napięciu 230 V i częstotliwości 50 Hz. Zasilacz winien być zerowany lub uziemiony poprzez żyłę w przewodzie zasilającym zgodnie z systemem ochrony zastosowanym na maszynie z którą współpracuje. Dodatkowo pożądane jest połączenie obudowy zasilacza z korpusem maszyny. Zasilacz musi być łączony z elektrodą specjalnym przewodem wysokiego napięcia. Przewód ten nie powinien dotykać bezpośrednio do przewodzących części maszyny, dlatego pożądane jest prowadzenie go w dodatkowej osłonie izolacyjnej.

3. Użytkowanie

Urządzenie włączane jest za pomocą przełącznika błyskawicznego. Winna wtedy zapalić się lampka sygnalizacyjna. Raz na 24 godziny, a nie rzadziej niż raz na tydzień przy małym zapyleniu należy odkurzyć urządzenie za pomocą sprężonego powietrza lub miękkiej szczotki z długim włosiem ze szczególnym uwzględnieniem elektrody i przewodu wysokiego napięcia. Raz na trzy miesiące należy sprawdzić mocowanie zasilacza, jego połączenie z korpusem maszyny, stan przepustu przewodu w. n., przejrzeć przewód wysokiego napięcia i ewentualnej osłony dodatkowej czy nie występują pęknięcia lub przebicia. W przypadku uszkodzenia naprawę najlepiej zlecić producentowi. Zalecamy wykonywanie okresowych (np. kwartalnych) przeglądów przez pracowników Z.U.T. „ELSERW”.